Home


Zeměpisná přednáška o Ázerbájdžánu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Baslerová   
Středa, 05 Září 2012 18:42

Ve středu 5.9.2012 se uskutečnila zeměpisná přednáška pro žáky 7. a 8. ročníků o Ázerbájdžánu. Přednášejícím byl Mgr. Eldar Valiyev, předseda Česko-Ázerbájdžánského spolku, který se spolu se svými kolegy vydal na cestu Olomouckým krajem, aby seznámil tamní obyvatele s jeho vlastí.  Tuto cestu podpořil hejtman Olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík, který v dubnu letošního roku podepsal deklaraci o partnerství mezi Olomouckým krajem a ázerbájdžánským krajem Gandža, a velvyslanec Ázerbájdžánské republiky v ČR Tahir Taghizadeh, který poskytl materiály.

Valiyev podal žakům stručný přehled o dějinách Ázerbájdžánu počínaje dobou kamennou až po současnost. Během přednášky ázerbájdžánský host zdůraznil, že stejně jako Česko i Ázerbájdžán vyhlásil v roce 1918 první republiku - Ázerbájdžánskou demokratickou republiku, avšak o dva roky později území obsadila sovětská armáda a v roce 1921 byla tato zakavkazská republika začleněna do tehdejšího Sovětského svazu. Novodobé dějiny samostatné Ázerbájdžánské republiky se pak datují od roku 1990. 
Velký zájem mezi žáky vzbudila zpráva o tom, že zakladatel Nobelovy ceny Alfred Nobel  zbohatl v Ázerbájdžánu, a právě jeho podíl na ropné společnosti bratrů Nobelů posloužil jako základ světoznámé Nobelovy ceny. Přednášku ukončil Valiyev zdůrazněním, že Česká republika pro Ázerbájdžán představuje významného obchodního partnera a ázerbájdžánská ropa kryje 20 procent české palivové spotřeby.

Poté v hale tělocvičny proběhla prezentace ázerbájdžánského granátového džusu Jale a žákům byly rozdány propagační materiály, o které byl veliký zájem. Přednáška zaujala nejen žáky, ale i vyučující.

 

 

Aktualizováno Čtvrtek, 10 Leden 2013 20:28
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL