Home Projekty Podpora technického vzdělávání
Podpora technického vzdělávání

Anotace projektu Projektový záměr Základní školy zapojené do projektu Plakát projektu

Vážení rodiče,

pro podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji jsou realizovány projekty spolupráce mezi odbornými středními a základními školami. Naše ZŠ v Rudě nad Moravou se dohodla na spolupráci s VOŠ a SPŠ, Generála Krátkého, Šumperk. Vašemu synovi jsme nabídli účast v aktivitách, které jsou pro naši školu připraveny v rámci projektových dnů.

Ve školním roce 2014/2015 je plánováno pět projektových dnů. Bezpečnost žáků je zajištěna dle standardů platných pro ZŠ Ruda nad Moravou.  Účastníci pojedou do Šumperka objednaným autobusem. Odjezd od kotelny v 7:30 hodin.

Denní program:

1. den – 22. 10. 2014

Měření napětí a proudu – Ohmův zákon

2. den – 26. 11.2014

Zapojování rezistorů

3. den – 28. 1. 2015

Magnetické pole, elektromagnetická indukce – transformátor, elektromotor

4. den – 25. 2. 2015

Archimédův zákon

5. den – 25. 3. 2015

Měření účinnosti rychlovarné konvice

Všechna měření budou realizována v laboratořích a odborných pracovnách VOŠ a SPŠ Šumperk.

V. Měření účinnosti rychlovarné konvice PDF Tisk Email
Pondělí, 30 Březen 2015 00:00

Ve středu 25. března  2015  se 15 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo pátého projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji.

První část proběhla v běžné učebně. Žáci si vyslechli zajímavou přednášku z jaderné fyziky - jaderné reakce a jejich využití. Na to navázalo téma urychlovačů částic a stavba urychlovače ITER v rámci celoevropského projektu.

Druhá část dopoledne byla opět v laboratoři. Tentokrát, zjišťovali žáci jednoduchým měřením účinnost rychlovarné konvice. Pomocí známé hmotnosti vody, její tepelné kapacity, doby ohřevu, změny teploty a štítkového příkonu rychlovarné konvice vypočítat její účinnost. Zjistili že vstupní údaj  rozsahu výkonu konvice značně ovlivňuje výsledek měření. Podle očekávání, zhoršovala účinnost vlivem úniku tepla vodní párou i dosažená teplota. Přesto si s úlohou poradili velmi dobře. Výsledný protokol zpracovali na tabletech a v papírové podobě.

Samo měření bylo zajímavé a jistě většinu zaujalo.

Aktualizováno Pondělí, 27 Duben 2015 12:53

IV. Archimédův zákon PDF Tisk Email
Pondělí, 23 Březen 2015 10:29

Ve středu 25. února 2015  se 16 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo čtvrtého projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. Tentokrát, měli za úkol zjisti hustotu kovového vzorku za použití Archimédova zákona. Pomocí elektronického siloměru měřili rozdíl tíhy tělesa nad hladinou kapaliny a ponořeného do kapaliny. Určovali střední hodnotu měření. Hodnoty zapisovali do tabletu a výsledek porovnávali z tabulkovou hodnou. Mnohdy dosáhli velmi přesných výsledků.

V druhé části dopoledne žáci zkoušeli simulace různých typů usměrňovačů pomocí program MULTISIM na počítači. Ověřili si chování zatíženého a nezatíženého diodového usměrňovače a pochopili vznik rušivého brumu v audiozařízeních.

Aktualizováno Pondělí, 23 Březen 2015 10:30

III. Magnetické pole, elektromagnetická indukce PDF Tisk Email
Pondělí, 02 Únor 2015 00:00

Ve středu 28. ledna 2015  se 16 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo třetího projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři si ověřili  vznik a vlastnosti střídavého proudu. Na jednotlivých pracovištích měřili na osciloskopu parametry sinusového střídavého proudu. V jednoduchém obvodu transformátoru ověřovali jeho převodní charakteristiky. Pomocí pulzní regulace měnili výkon malého motorku a žárovky.

Druháé polovina dopoledne byla vyplněna přednáškou z astronomie.

Aktualizováno Pondělí, 23 Březen 2015 09:58

II. Zapojování rezistorů PDF Tisk Email
Pondělí, 08 Prosinec 2014 08:43

Ve středu 26. listopadu se 15 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo druhého projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři navázali na předešlé poznatky Ohmova zákona a vyzkoušeli si návrh, výpočet a zapojení jednoduchého obvodu se svítivou diodou. Na kontaktním nepájivém poli provedli praktické měření napětí a proudu v obvodu svítivé diody. Po modifikaci zapojení si vyzkoušeli zapojení dvoubarevné svítivé diody. Na závěr si vyzkoušeli zapojení jednoduchého blikače. Tak si během dvou hodin prakticky ověřili vlastní znalosti uplatnění Ohmova zákona v zapojení s více rezistory. Po přestávce následovala ukázka využití tabletů při výuce a prohlídka odborných učeben školy.

Aktualizováno Pondělí, 08 Prosinec 2014 08:44

I. Měření napětí a proudu – Ohmův zákon PDF Tisk Email
Čtvrtek, 23 Říjen 2014 00:00

Ve středu 22. října se 17 žáků devátých a osmých tříd zúčastnilo prvního projektového dne pro  podporu technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. V elektrotechnické laboratoři si na kontaktním nepájivém poli zapojili jednoduchý elektrický obvod. Následným měřením si ověřili platnost Ohmova zákona. Za pomoci proměnného napětí na laboratorním zdroji změřili volt-ampérovou charakteristiku žárovky. Více zdatní si vyskoušeli zapojení logických obvodů. Tak si během dvou hodin seznámili s prací na laboratorním droji, měření pomocí digitálního voltmetru a ampérmetru a praktickou platností ohmova zákona. V druhé části, byl dopolední program vyplněn přednáškou z astronomie.

Aktualizováno Pondělí, 08 Prosinec 2014 08:32

<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>