Home Soutěže
Soutěže


Příběhy našich sousedů PDF Tisk Email
Napsal uživatel Eva Wolfová   
Středa, 28 Červen 2017 00:00

Příběhy našich sousedů – jedinečný vzdělávací projekt organizace Post Bellum, jehož úkolem je získávat, uchovávat a zveřejňovat vzpomínky lidí, kteří zažili 2. světovou válku, nebo komunistický režim.

Reportéry se stávají sami žáci 8. a 9. tříd, kteří mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. V letošním školním roce se do tohoto projektu zapojili i naši žáci z osmých tříd: Petr Doležel, Lenka Winterová, Vendula Kobzová, Jana Divišová, Radim Vaněk, Vojtěch Drtil, Koleta Staroveská, Michaela Procyková,  Kateřina Sobotková, Ondřej Maša a Martin Karger. Svého úkolu se zhostili zodpovědně a s úctou, která náležela osobnostem zvolených pamětníků. Jarní měsíce věnovali naslouchání a zpracování vzpomínek pana Kargera z Bušína a paní Bojkové z Bohutína.  Závěrečnou tečkou v jejích úsilí byla slavností veřejná prezentace projektu Příběhy našich sousedů v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku ve čtvrtek 22. 6. 2017. Tato výjimečná událost proběhla za účasti pamětníků, starostů zúčastněných obcí, ředitelů škol, soutěžících žáků a jejich pedagogů. Výsledky žákovských prací hodnotila porota, která se jednohlasně shodla na vítězi: Martin Karger, Jana Divišová, Michaela Procyková, Lenka Winterová a Radim Vaněk. Díky pečlivé práci reportérů, originálnímu přístupu a závěrečnému vystoupení naši žáci zvítězili. Druhý tým zpracovávající vzpomínky paní Bojkové dokončil projekt na velmi vysoké úrovni. Na vítězné příčky bohužel nedosáhl, ale získané poznatky, zkušenosti, informace toto předčí.

Příběhy našich sousedů je nejen netradiční forma vzdělávání žáků, ale především memento pro současný svět, že totalitní režimy měnily a mění životy lidí.

Eva Wolfová

Naše video. Oficiální stránky projektu 8.B Oficiální stránky projektu 8.A

Aktualizováno Středa, 28 Červen 2017 10:26
 
JedoBot 2017 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Neděle, 14 Květen 2017 20:27

Dne 10. května 2017 se na SPŠ v Jedovnici konal třetí roční robotické soutěže, ve které se utkávali roboti sestavení z Lega, či vlastní konstrukce. Tentokrát jsme soutěžili v kategorii: "Sledovač čáry Lego", základní školy. Úkolem bylo, projed v co nejkratším čase vyznačenou dráhu, kterou v prvním kole tvořily jen jednoduché zatáčky. Dráha druhého kola obsahovala křížení a překážku. Ta proti zvyklostem, byla natřena černou barvou, což se projevilo, chybnou detekcí pro infračidla robotů. Spolu s problematikou opětného nalezené čáry byl vytvořen problém, jehož úspěšné řešení v závěru roztřídilo startovací pole čtrnácti robotů ze základních škol. Výsledné pořadí určoval součet nejlepších časů s obou kol. Naši školu velmi úspěšně reprezentovali: na  1. místě Jan Ruprich 8.B a David Víšek 8.B, 3. místem Veronika Havlíčková 7.A a na 4. místě dívčí tým Julie Nováková 7.B a Marie Matýsová 8.B. Ve stejné kategorii ještě statečně soutěžil  s legorobotem Vojta Drtil 8.A.  Jeho velmi rychle jedoucí robot jej zradil právě v druhém kole. Celkový čas stačil na krásné sedmé místo. Nyní nás čeká 16. června soutěž v Jeseníku podle trochu jiných pravidel. Tak nám držte palce.

Celé fotoalbum

Aktualizováno Neděle, 14 Květen 2017 20:29
 
Robotický den s průmyslovkou PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Čtvrtek, 09 Únor 2017 12:30

Ve středu 8. února 2017 se naši žáci Ondřej Janků  a Vladimír Vinkler zúčastnili na SPŠ a VOŠ Šumperk, regionálního kola soutěže „Robotický den s průmyslovkou“. Měli za úkol sestavit a naprogramovat robota – sledovače čáry ze stavebnice Lego MINDSTORMS, který v co nejkratším čase projede dvěma soutěžnímu okruhy. V konkurenci devatenácti okolních škol obsadili krásné druhé místo.

Fotografie ze soutěže

 
Hranické robotování 2017 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Neděle, 02 Duben 2017 20:27

V úterý 21. března 2017 proběhl na Střední průmyslové škole Hranicích devátý ročník mezinárodní soutěže autonomních robotů v kategorii "stopař" (Line Follower) - robot, který sleduje danou dráhu. Naši žáci se zapojili do soutěže v kategorii „Lego ZŠ“ a „Robot s řídící logikou“. Soutěž Lego robotů se jela podle nových pravidel, kdy stroj je vybaven jen jedním čidlem. Dané omezení klade větší nároky na programátorskou zručnost, než na technické vymoženosti stroje.

V kategorii Lego bylo k vidění 49 robotů s velmi pestrou konstrukční skladbou. Konstrukčně nejúspěšnější byl robot se samostatně pohybujícím se čidlem. V kategorie „Řídící logika“ bylo 26 vozítek.  Už na zkušební dráze kralovala mikroprocesorem řízené konstrukce s osmi senzory a extra rychlými motory. Náš tým  jel ve složení: Jan Ruprich, David Víšek, Vojtěch Drtil – Lego;  a  Petr Šaj, Veronika Havlíčková - mikroprocesory. Velký počet robotů rozhodl pro rozdělení startujících do kategorií základních a středních škol. Soutěž proběhla ve třech kolech.

První kolo soutěže ukázalo, že úroveň soutěžících postoupila. Pajdavý pohyb robota na hranici černé a bílé plochy, povětšinou nahradil plynulejší pohyb vlnkami dráhy. V prvním kole nás asi nejvíce trápil tým Gymnázia Zábřeh. Na technicky nenáročném okruhu s dlouhými rovinkami nám ujeli o 7s.Do druhého kola jsme postupoval Vojta na 4.místě a David s Honzou na 5.místě.  V kategorii mikroprocesorů postupovali do dalšího kola Petr Šaj na 6.místě a Veronika Havlíčková na 7. místě. První kolo úspěšně zvládla jen polovina soutěžících.

Bylo důležité bezchybně zdolat celou dráhou plnou křižovatek druhého kola. Touž nastoupila taktika“jisté jízdy“. Naštěstí jsme křižovatky od ledna pilovali. Jen robot Veroniky měl vlastní představu o trase a tak byl penalizován a skončil na 9. místě. Petrovi se naopak dařilo a začal drtit rychlé speciály. Do třetího kola postoupil na 3.místě. S Lego roboty se kluci trápili, ale postoupili do  3. kola, David s Honzou na 4.místě  a Vojta na 7.místě.

Okruh třetího kola připomíná spíše křížovku zpestřenou  cihlou na trase. Hustá síť křižovatek a nalezení čáry za překážkou byl tvrdý oříšek pro většinou soutěžících. Vojtu přestal robot úplně poslouchat už na prvním levém rohu. David s Honzou projeli okruh nejméně pětkrát ve snaze najít optimální vyladění stroje. Nakonec se jim to vyplatilo a v celkovém součtu časů o 6 s porazili vedoucí tým Gymnázia Zábřeh. Petrův robot, po té co se úspěšně  za cihlou napojil na dráhu si jízdou na jistotu dojel pro první místo. V jeho kategorii třetí kolo dokončily jen dva roboti.

Už se těšíme na další soutěž. Tentokrát do Jedovnice.

Fotografie ze soutěže.

 

Aktualizováno Pondělí, 24 Duben 2017 06:47
 
Napájeni Sluncem 2017 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Čtvrtek, 09 Únor 2017 11:58

Pololetní prázdniny 3. února 2017 se náš školní tým mechaniků – programátorů zúčastnil již po dvanácté, soutěže„Napájeni sluncem 2017“ - vozítek napájených fotovoltaickým panelem, kterou pořádala katedra robotiky a informatiky VŠB v Ostravě.  Je to doplňující soutěž pro pohárové klání středních škol  s roboty sledujícími čáru. Po dvou letech jsme se dočkali klidného zázemí vysokoškolské učebny, v jinak přeplněné budově "Fakulty elektrotechniky a informatiky" Soutěž probíhala v zastoupení Středních průmyslových škol z Brna, Ostravy, Šumperka, Uničova, polského Rybniku a Gymnázia Zábřeh.

Nemocností a včasným vstáváním se snížil počet našich reprezentantů na šetst. I naše stroje utrpěly jisté újmy. A tak došlo opět na nutné ladění programů a radikální opravy strojů.  Musím vyzvednou kamarádské jednání našeho bývalého žáka Vítka Ondráčka, který po odjetí povinných jízd vylomil motor ze svého vozítka a poskytl jej Petrovi Šajovi pro následnou opravu. Přesto jsme se v v poli 11 přihlášených solárních robotů neztratili.

Po absolvování technické prověrky vozítek, kde se ověřovala výška panelu nad dráhou (100 mm)  a velikost panelu 1 dm2, jsme se úspěšně zapojili do soupeření se studenty středních škol.

Sledovače čáry kategorie Lego a analog,  absolvovaly dvě různě obtížné dráhy. Sledovače s mikroprocesorem musely projet třetí extrémně obtížnou dráhu. Počet pokusů nebyl omezen. Rozhodující byl nejrychlejší čas.

Pro nízký počet přihlášených nerozhodovala tentokrát věk účastníků. To se projevilo hlavně v kategorii sledovačů čáry. Přesto jsme nasbírali cenné zkušenosti a při vyhlášení výsledků nás sto bylo vidět:

Kategorie:

solárních roboty  bez elektroniky:

  1. místo        Vít Ondráček                                           1,26 s
  2. místo        Lukáš Havlíček Veronika Havllíčková           1,65 s

5. místo        Petr Šaj                                                   3,53 s

sledovač čáry analog:

  1. místo       Veronika Havllíčková

 

Dále nás reprezentovali:

sledovač čáry LEGO:

Julie Nováková, Marie Matýsová

sledovač čáry mikroprocesor:

Petr Šaj

Martin Shmidt

Kompletní výsledky dosud nezveřejněny.

Fotografie ze soutěže.

Aktualizováno Pondělí, 24 Duben 2017 09:58
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 29