Home
Exkurze

Školní Exkurze.Exkurze do Brna PDF Tisk Email
Čtvrtek, 20 Květen 2010 09:06

Na pátek 25.dubna je pro žáky 7.tříd připravena exkurze do Brna. Odjezd je v 7.00 hodin od školy, návrat kolem 19.hodiny. V Brně navštívíme kasematy na hradě Špilberk ( www.spilberk.cz), kapucínskou hrobku pod kostelem svatého Kříže a Technické muzeum ( www.technicalmuzeum.cz ), jednou z nejzajímavějších expozic v Technickém muzeu je experimentárium, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet celou řadu fyzikálním a technických pokusů.
 
Exkurze do elektráren Dukovany a Dalešice PDF Tisk Email
Čtvrtek, 20 Květen 2010 08:48

Dne 12. 3. 2009 se opět po roce uskutečnila odborná exkurze do vodní přečerpávací elektrárny Dalešice a jaderné elektrárny Dukovany v rámci výuky fyziky. Exkurze se zúčastnilo 42 vybraných žáků devátých tříd.

Nejprve jsme navštívili vodní elektrárnu v Dalešicích, která zásobuje vodou chladící věže v Dukovanech. Zde jsme prošli celou elektrárnou. Dokonce jsme se dostali až do podzemí k potrubí, kterým proudí voda do turbín. Neměli jsme však letos tolik štěstí, protože žádná turbína nebyla v provozu. Po prohlídce jsme se přemístili o 8 kilometrů dále do jaderné elektrárny v Dukovanech. Zde se provádí pouze v informačním centru elektrárny. Nejprve jsme zhlédli v kinosále dva krátké filmy týkající se výstavby a chodu elektrárny. Potom jsme byli rozděleni do tří skupin a společně s průvodci procházeli informačním centrem. Zde se nacházela různá stanoviště s tématikou jaderné energie a s hlavními částmi jaderné elektrárny ve formě zmenšených maket nebo informačních panelů. Po asi dvouhodinové prohlídce jsme se přesunuli ven, kde vedle informačního centra byla umístěná sluneční elektrárna převezená do Dukovan z Jeseníků ( z Mravenečníku). Po prohlídce slunečních panelů jsme vyrazili na zpáteční cestu, kde byla zastávka na občerstvení na Rohlence. Potom jsme bez problémů dojeli všichni domů. Během odborné exkurze nedošlo k žádnému kázeňskému přestupku, ba naopak jsme byli v jaderné elektrárně pochváleni za znalosti a velmi dobré chování.
Vše je zdokumentováno na fotografiích na školním webu.
Vedoucí exkurze Milan Mazák, ped. dozor Hana Hofschneiderová.


 
Exkurze do Prahy 8.A PDF Tisk Email
Čtvrtek, 20 Květen 2010 06:41

Jeden z krásných říjnových dnů (7. 10. 2009), si užila 8. A babí léto v Praze. Vyjeli jsme brzy ráno z Rudy nad Moravou.
Jako první nás v Praze čekala prohlídka Národního muzea, kde jsme navštívili zcela novou výstavu Planeta Země. Zde jsme si například mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, když řádí zemětřesení. Naše cesta pokračovala dále na Staroměstské náměstí - k orloji.
Přes Karlův most jsme se pomalu dostali Nerudovou ulicí až na Přažský hrad, stihli střídání stráží a po únavném čekání v řadě se dostali i do Chrámu Sv. Víta.
Dále jsme se vydali po zámeckých schodech k Národnímu divadlu a pak přes Václavské náměstí zpět na nádraží, kde už na nás čekal vlak, který nás odvezl zpátky do Rudy.

Lenka Hulíková


 
Projekt Bude zima, bude mráz PDF Tisk Email
Středa, 19 Květen 2010 11:29

Během dvou listopadových týdnů probíhal ve třídě 3.A projekt Bude zima, bude mráz. Motivací byla písnička Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Cílem projektu bylo především zopakovat a rozšířit prvoučné znalosti o tom, jak se živočichové chystají na zimu, prvotní práce s jednoduchými encyklopedickými texty a zdokonalování orientace při práci s texty. Žáci vyhledávali a zpracovávali informace o tom, jak se chystají na zimu a jak přezimují jednotlivé živočišné druhy. Téma přezimujících živočichů se objevovalo i v českém jazyku a v matematice. Zvířata třeťáci například vyhledávali ve vyjmenovaných slovech, četli o nich v čítance, v matematice jim zase počítali končetiny, parohy a ocasy nebo dělili stáda na poloviny. Vše zpracovali také výtvarně.


 
Fyzikální exkurze PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Úterý, 27 Duben 2010 18:54

V úterý 20. dubna 2010 proběhla exkurze 39 žáků naší školy do přečerpávací elektrárny Dalešice a jaderné elektrárny Dukovany.

Přečerpávací elektrárna Dalešice patří, díky výšce sypané hráze k nejvyšší v republice. Elektrárna používá reverzní Frencisovy turbíny o průměru 6 m. Instalovaný je výkon 4 x 112 MW, tedy asi dvě třetiny výkonu přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Zajímavá prohlídka vlastního objektu elektrárny, byla korunována běžícím soustrojí jedné turbíny. Tak jsme mohli vidět přímo za provozu jednotlivá patra strojovny: generátor, turbínu, šoupátko přivaděče a potrubí přivaděče o průměru 6 m.

Dále jsme se přesunuli do informačního centra jaderné elektrárny Dukovany. Po zhlédnutí filmu s problematikou jaderné elektrárny si nás průvodci seznámili s modely reaktoru, elektrárny jako celku. Mnohé jistě zaujala Wilsonova mlžná komora na detekci částic, které se uvolňují pří jaderném rozpadu.

Zpáteční cestu nám malinko pozdržela závada na palivovém okruhu autobusu, ale náladu nám napravil pozdní oběd v motorestu Rohlenka. Tak poděkování patří nejen panu řidiči, ale i všem kdo ví, jak se mají na exkurzi chovat.

Další obrázky najdete ve fotogalerii.

Aktualizováno Úterý, 27 Duben 2010 19:50
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL