Home O škole
Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk

Adresa:

Sportovní 300

789 63   Ruda nad Moravou


Telefon: 583 236 330

Fax: 583 236 115

Mail:      Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

IČ: 00852015

 

 

Charakteristika školy

Základní škola v Rudě nad Moravou je úplnou základní školou. Je spádovou školou pro děti, které se učí na 2. stupni ZŠ. Spádový region je historicky daný od počátků školství v Rudě nad Moravou. Cílem školy je pracovat tak, aby rodiče, kteří z různých důvodů nemají možnost volby školy, byli přesvědčeni, že i tak bude o jejich dítě ve škole dobře postaráno, že si "vybrali" správně. Školní klub nabízí sportovní, technické a výtvarné vyžití.LITERÁRNÍ EXKURZE DO PŘEROVA PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Baslerová   
Pondělí, 06 Květen 2019 09:29

Ocitli jsme se v 17. století, v době Jana Ámose Komenského. Seděli jsme ve starých třídách, pozorně naslouchali výkladu a někteří z nás si vyzkoušeli třeba klečení na hrachu.

3. 5. 2019 jel 7. ročník na literární exkurzi do Přerova. Vyjeli jsme v 8 hodin ráno od zámku a měli namířeno do Muzea Jana Ámose Komenského.

Prošli jsme 3 třídy z různých období. Poté jsme si prohlédli výstavu Máj s Karlem Hynkem Máchou. A do třetice jsme se vydali za první manželkou Jana Ámose Komenského, která nás seznámila s životem svého muže.

Po cestě zpátky jsme se stavili v Glóbusu, kam jsme se všichni moc těšili. Odpoledne jsme se vrátili zpátky k zámku, a tímto naše exkurze bohužel končí.

K. Krumpová, 7. A

 
Maxipes Fík PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Matysová   
Pondělí, 29 Duben 2019 09:44

Dne 26. 4. 2019 měli žáci možnost shlédnout divadelní představení „Maxipes Fík“ v KD Zábřeh.

Maxipes Fík během hodinového představení zažil mnohá dobrodružství. Procestoval svět, stal se kapitánem na lodi, setkal se s Eskymákem i s domorodcem z Afriky. Po dlouhé cestě plné zážitků se vrátil domů za Ájou.

I my jsme se z divadla vrátili plni pozitivních dojmů.

 
Barevný týden PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Matysová   
Středa, 17 Duben 2019 13:47

Žáci 1. - 4. třídy si před Velikonocemi prožili barevné dny. Pondělí bylo v odstínu zelené barvy, úterý bylo modré a středa byla červená. Vše navazovalo na tradice Velikonoc. Žáci byli nadšeni, jak se všichni dokázali sjednotit a jak krásně vypadali, když byli oblečeni do stejně barevného oblečení.

 
Zeměpisná přednáška o Ázerbajdžánu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Baslerová   
Pondělí, 08 Duben 2019 18:05

V pondělí 8. 4. 2019 se uskutečnila zeměpisná přednáška pro žáky 7. a 8. ročníků o Ázerbájdžánu. Přednášejícím byl Mgr. Eldar Valiyev, tajemník Evropsko - Ázerbajdžánské obchodní komory. Taktéž přednáší na UK v Praze dějiny Ázerbajdžánu od starověku až po současnost. V přednáškách se zaměřuje na moderní dějiny a události  XX. století, které měly vliv na dnešní ázerbájdžánskou národní identitu.

Mgr. Valiyev podal žakům stručný přehled o dějinách Ázerbájdžánu počínaje dobou kamennou až po současnost. Během přednášky ázerbájdžánský host zdůraznil, že stejně jako Česko i Ázerbájdžán vyhlásil v roce 1918 první republiku - Ázerbájdžánskou demokratickou republiku, avšak o dva roky později území obsadila sovětská armáda a v roce 1921 byla tato zakavkazská republika začleněna do tehdejšího Sovětského svazu. Novodobé dějiny samostatné Ázerbájdžánské republiky se pak datují od roku 1990.

20. či 21. března některé národy neoslavují pouze začátek jara, ale také začátek nového roku. S tím je spojený Novruz, tedy tradiční perský svátek, který oslavuje nové začátky a má kořeny v monoteistickém náboženství zarathuštrismu.

Svátek Novruz, který lze přirovnat ke křesťanským oslavám Vánoc či Velikonoc, se slaví v několika zemích jihozápadní Asie a jihovýchodní Evropy. V Ázerbájdžánu je tato 3 tisíce let trvající tradice dokonce považována za nejstarší a nejdůležitější svátek vůbec. Volným překladem je Novruz „nový den“, který ukazuje starověké tradiční oslavy Ázerbájdžánců.

Prostřednictvím prezentace přiblížil žákům kulturní tradice Ázerbajdžánu. Poté žákům byly rozdány propagační materiály, o které byl veliký zájem. Pro všechny žáky bylo připravené ještě jedno překvapení. Každý ochutnal pachlavu. Jedná se o tradiční ázerbajdžánský zákusek z listového těsta, medu a vlašských oříšků. Je vyráběný z těch nejkvalitnějších surovin bez použití konzervačních látek a syntetických barviv.

Žáci i vyučující měli mnoho dotazů a následná diskuse byla velice poučná.

Přednáška zaujala nejen žáky, ale i vyučující.

Aktualizováno Středa, 10 Duben 2019 09:50
 
ZŠ Ruda má talent PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marie Baslerová   
Neděle, 07 Duben 2019 16:58

Byl pátek 5. dubna ráno. Něco podivného se vznášelo ve vzduchu. Značně pobledlé tváře několika žáků potvrzovaly předtuchu, že se brzy něco stane. Atmosféra s ubíhajícími minutami postupně dále těžkla. Vyčkávání. Tušení. Nejistota.

A po velké přestávce to opravdu vypuklo! Nejprve silný náraz větru mocně zalomcoval okny školní budovy. Potom se skly prodraly sluneční paprsky a ozářily prostory oslepujícím svitem. Jako na povel se všichni žáci školy včetně učitelů shromáždili a usadili ve vyzdobené tělocvičně. Bylo to tu! Začala dlouho očekávaná soutěž ZŠ Ruda má talent.

Před obecenstvo předstoupily moderátorky Eliška Makáňová a Veronika Havlíčková. Nejprve přivítaly přítomné, naznačily celý program, představily porotu a poté s naprosto profesionálním přístupem uváděly jednotlivá vystoupení, zpovídaly soutěžící a pevnou rukou udržovaly soutěž ve svižném rytmu.

Jako první soutěžící se představila Daniela Podhorná z 6. B v roli mažoretky a byla skvělá. Druhý před publikum předstoupil Martin Kamlar z 2. A. Maličký, skromný, tichý – ovšem jen do té doby, než směle a krásně vystřihl svou klavírní skladbu. Následovali kouzelníci, gymnasté, zpěváci, recitátoři, tanečníci, hudebníci a divadelní umělci. Někomu se vystoupení vydařilo na 100 %, jinému se vše úplně nepovedlo – zde je třeba ocenit obecenstvo, které nejenže nepodlehlo tomu, aby účinkujícího v nesnázích vystavilo posměchu, naopak, povzbuzovalo neochvějně všechny účastníky a odměňovalo jejich odvahu neutuchajícím potleskem. Čísla byla plná sportovního i uměleckého umu a též nabitá humorem. Publikum se dobře bavilo předváděnou soutěžní show. Například učitel Bližňák byl zcela šokován „neuvěřitelným“ kouzelnickým kouskem s brýlemi, který předvedl Petr Kozák z 3. A.

Porota (Mgr. Marie Baslerová, Mgr. Alena Raková, Mgr. Luboš Bližňák) měla těžkou úlohu při určování vítězů. Nakonec se o první až třetí místo podělili vždy dva účastníci. Bylo vyhlášeno toto pořadí:

1. místo: Aerobik – Reichlová, Z. Kamlarová, T. Kamlarová, E. Kašparová, K. Kašparová, Skoumalová, Janků, Šupová, Průchová (6. A, 6. B, 8. A, 8. B).

1. místo: Hra na akordeon – Marta Vlčková (5. A)

2. místo: Hra na klavír – Martin Kamlar (2. A)

2. místo: Zpěv – Veronika Vařeková (4. A)

3. místo: Hra na kytaru – Martina Talianová (3. A)

3. místo: Hra na klavír – Barbora Talianová (5. A)

Je zapotřebí také vysoce ocenit výkon obou moderátorek z 9. A, skvělou organizaci a technické zajištění, které bezchybně provedl tým 9. A. Ozvučení a hudbu výborně kočíroval Mgr. Martin Havlíček. Celou akci v pozadí jistou rukou řídila Mgr. Marie Baslerová.

V pondělí vítězové oficiálně převzali diplomy. V prostorách školy byla zřízena stálá výstava, kde velké fotografie upomínají na povedený první ročník soutěže ZŠ Ruda má talent.

Aktualizováno Úterý, 09 Duben 2019 21:52
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL