Modelářský kroužek

Modelářský kroužek má v naší škole již šestnáctiletou tradici. Jeho členy jsou žáci od  páté do deváté třídy. Jejich postupné tecnnické a technologické vzdělávání je spíše všeobecné, zaměřené na zpracování a lepení dřeva, plastů a kovu.

Konkrétmí zaměření členů kroužku je individuální. Všichni začínají stavbou házedla, s kterým se na závěr školního roku zúčastní školní soutěže. Jejich další modelářská cesta vede buď k RC větroni, či elektroletu, nebo autu.

Hozenou rukavicí, pro každého člena je každoroční celorepubliková soutěž solárních vozítek "Napájeni Slunce". V této soutěřži se nám daří úspěšně reprezentovat naši školu, právě díky modelářské zručnosti.

Scházíme se každý  čtvrtek od 13:30 hod do 15:30 hod v prosotrách školních dílen.

Konstakt: Mgr. Martin Havlíček Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScriptNapájeni Sluncem 2016 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Neděle, 26 Červen 2016 21:16

Letos 23. června, v netradičním letním termínu se konala na akademické půdě VŠB v Ostravě. tradiční soutěž vozítek napájených fotovoltaickým panelem a soutěž  "Sledovačů čáry". Pestrou cestu do Ostravy s řadou přestupů, vystřídala poněkud přeplněná nová budova "Fakulty elektrotechniky a informatiky" Soutěž probíhala v komorním zastoupení Středních průmyslových škol z Brna, Ostravy, Šumperka, Zlína a polského Rybniku.

Opět jsme se nevyhnuli výměnám prasklých panelů, přestavby čidel robotů, ladění programů sledovačů. Zkrátka vše proto, aby to jelo.

Po absolvování technické prověrky vozítek, kde se ověřovala výška panelu nad dráhou (100 mm)  a velikost panelu 1 dm2, jsme se úspěšně zapojili do soupeření se studenty středních škol. Došlo ke drobné změně pravidel, týkající se startu robota z klidu, což vedlo k horším časům.  Sledovače čáry,  musely absolvovat dvě různě obtížné dráhy v obou směrech. ¨

I přes novou úpravu v pravidlech nám to  výborně jezdilo. Účastnili jsme se soutěží téměř ve všech kategoriích. Při vyhlášení výsledků nás bylo vidět:

Kategorie:

-        solárních roboty  bez elektroniky :

  1. místo        Vít Ondráček              1,42 s
  2. místo        Šimon Bátěk               1,65 s
  3. místo        Makerk Ceh               2,77 s

7.  místo         Šimon Straka             2,87 s

 

-        sledovač LEGO                3.místo           Vít Ondráček,

-        slepovač mikroprocesor   3. místo          Petr Šaj

 

Fotky ze soutěže.

Aktualizováno Čtvrtek, 09 Únor 2017 11:08
 
Napájeni Sluncem 2015 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Pondělí, 02 Únor 2015 21:47

30. ledna 2015 nás již po desáté přivítali na akademické půdě VŠB v Ostravě. Letos v lednovém termínu byla tradiční soutěž vozítek napájených fotovoltaickým panelem součástí ligy "Sledovačů čáry". Pestrou cestu do Ostravy s řadou přestupů, vystřídala poněkud přeplněná nová budova "Fakulty elektrotechniky a informatiky." Soutěž probíhala v rámci dne otevřených dveří, spolu s "Miniškolou robotiky." Bylo se na co dívat: biomedicína, autonomní roboti, elektromobily, virtuální realita, ...

Opět jsme se nevyhnuli výměnám prasklých panelů. Poslední úpravy se změnily v předělávání a následné opravy panelů, dobrušování koleček, centrování převodů, úpravu programu pro sledovače čáry. Zkrátka vše proto, aby to jelo.

Po absolvování technické prověrky vozítek, kde se ověřovala výška panelu nad dráhou (100 mm)  a velikost panelu 1 dm2, jsme se úspěšně zapojili do soupeření se studenty středních škol. Soutěžilo se na dvou drahách s elektronickou časomírou, stroje bylo možno ladit na samostatné zkušební dráze. Sledovače čáry se proháněly po vlastní klikaté dráze.

I přes novou úpravu v pravidlech (týkající se osvětlení dráhy) nám to  výborně jezdilo. Účastnili jsme se téměř ve všech kategoriích. Ty co nám ještě chybí, snad vyhrajeme příští rok.

Podívejte se na výpis z výsledkové listiny:

Kategorie solárních robotů - bez elektroniky

Pořadí

Soutěžící

Start. číslo

Min. čas

1

Vít Ondráček

38

1.25

2

Šimon Bátěk

37

1.32

3

Benjamin Zezula

39

1.34

4

Lukáš Havlíček

45

1.47

5

Milan Král

44

1.7

6

SŠE Ostrava

63

1.96

7

Roman  Jurenka

43

2.00

8

SŠE Ostrava

64

2.00

9

Daniel Krňávek

48

2.31

Kategorie solárních robotů - s elektronikou

4

Adam Chrudina

41

3.92

Solární robot - s mikrokontrolérem

1

Martin Havlíček

47

1.14

Sledovač čáry - s mikrokontrolérem

Pořadí

Soutěžící

Start. číslo

Min. čas

15

Benjamin Zezula

40

158.76

 

Kategorie sledovačů čáry - LEGO

11

Veronika Havlíčková

104

40.96

18

Adam Chrudina

42

400

22

Lukáš Havlíček

103

400

 

Kategorie sledovačů čáry - Analog

1

Veronika Havlíčková

42

80.71

 

 

Aktualizováno Čtvrtek, 05 Únor 2015 09:07
 
Napájeni Sluncem 2013 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Pondělí, 27 Květen 2013 21:13

24. května nás ji po deváté, přivítali na akademické půdě VŠB v Ostravě. Letos v netradičním termínu se konala soutěž vozítek napájených fotovoltaickým panelem. Po absolvování technické prověrky vozítek, kde se ověřovala výška panelu nad dráhou (100 mm)  a velikost panelu 1 dm2, jsme se úspěšně zapojili do do soupeření se studenty středních škol. Tentokrát v kategorii s elektronikou zabodoval s druhým místem Adam Chrudina (7.B, Bušín). V kategorii lehkých konstrukcí, bez elektroniky se s časem 1,90 s nejlépe umístil  na čtvrtém místě Jiří Horníček (7.A, Hostice). Jen o 0,08s  pomalejší byl stroj Benjamina Zezuly (7.A, Ruda nad Moraovu), který vybojoval páté místo. Michal Kašpar (9.A, Olšany) však ještě navíc obdržel Cenu za nápaditost – invenci, která je udělována za základě vyhodnocení nezávislé technické komise složené z vedoucích jednotlivých týmů. Vyhodnocuje se technické řešení a vzhled. I přes nižší počet účastníků, jsme si soutěž užili a v hlavách členů našeho školního konstrukčního týmu se již líhnou další skvělé nápady na příští rok. To budeme určitě zase o něco rychlejší. Další fotografie najede ve fotogalerii.

Aktualizováno Pátek, 21 Červen 2013 09:26
 
Napájeni Sluncem 2014 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Neděle, 26 Leden 2014 22:32

23. ledna 2014 nás již po desáté, přivítali na akademické půdě VŠB v Ostravě. Letos v lednovém termínu byla tradiční soutěž vozítek napájených fotovoltaickým panelem rozšířena o soutěž robotů - sledovačů čáry. Poklidnou cestu do Ostravy vystřídal poněkud horlivý a nervy drásající ruch v depu startujících strojů. Poslední úpravy se změnily v předělávání a následné opravy panelů, dobrušování koleček, centrování převodů, úpravu programu pro sledovače čáry. Zkrátka vše proto, aby to jelo.

Po absolvování technické prověrky vozítek, kde se ověřovala výška panelu nad dráhou (100 mm)  a velikost panelu 1 dm2, jsme se úspěšně zapojili do soupeření se studenty středních škol. Soutěžilo se na dvou drahách s elektronickou časomírou, stroje bylo možno ladit na samostatné zkušební dráze. Sledovače čáry se proháněly po vlastní klikaté dráze. Některé stroječky ji samovolně opouštěly a hledaly si nové barevnější čáry tenisových kurtů sportovní haly. Každý posunuti robota rukou odsouvá účastníka ve výsledekové listině.

I přes novou úpravu v pravidlech, týkající se osvětlení dráhy, nám to dobře jezdilo. Podívejte se na výpis z výsledkové listiny, kde najdete i naše bývalé žáky:

  • kategorii lehkých konstrukcí, bez elektroniky - 27 účastníků
1. místo    1,43 s    Dalibor Bakala        SPSSE a VOS Liberec

2. místo    1,44 s    Lukáš Kopal           SPSSE a VOS Liberec
3. místo     1,46 s   Šimon Bátěk
4.  místo    1,56 s  Radek Janků        SPŠ Šumperk
5.  místo    1,59 s   Jiří Cékr                SPŠ Šumperk
6. místo     1,75 s   Benjamin Zezula
8. místo     2,09 s   Lukáš Horáček
9. místo     2,11 s   Jan Rýznar            SPŠ Bruntál
10. místo   2,24 s   Jiří Horníček
11. místo   2,28 s   Vít Ondráček
19. místo   7,64 s   Roman Jurenka
23. místo   14,1 s   Dominik Osladil
24. místo   600  s   Daniel Krňávek

  • kategorie s elektronikou - 7 účastníků
2. místo    5,87 s    Adam Chrudina 

  • kategorie sledovačů čáry s mikroprocesorem

1. místo 20,6 s      David Harazim             SŠ Rybnik - Polsko

10. místo 46,0 s     Petr Šťastný
12. místo 52,7 s     Benjamin Zezula
17. místo 150 s      Adam Chrudina

 

 

 

Novou kategorii jsme spíše okukovali a hledali lepší řešení v konstrukci a programu. Že si nás všimla i "konkurence" svědčí fakt, že jsme pozváni do ligy sledovačů čáry, která se koná 18. března v  Hranicích na Moravě.

Fotogalerie. Televizní zprávy na Primě (5 minuta zpráv).

Aktualizováno Pondělí, 27 Leden 2014 20:49
 
Nový "exponát" PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Čtvrtek, 14 Červen 2012 21:37

V uplynulých dnech se rozrostla fyzikální sbírka o zajímavý exponát. Model Teslova transformátoru vyrobený žákem deváté třídy Jirřím Cékrem.

Jirka je živým důkazem vlastního růstu. Na základě vstřebávání vyhledávaných informací a jejich následném použití při realizaci projektů, které se mnohým jeví jako nesmyslné oťukávání slepých uliček na cestě poznání. Výsledkem je čtyřletý řetěz výrazných úspěchů v okresní elektrotechnické soutěži či celostátním soutěžení solárních vozítek "Napájeni Sluncem". Klikatá je cesta k fungujícímu zařízení. Poděkování za pomoc, podporu a trpělivost zaslouží především Jirkovi rodiče.

Jeho dosavadní modelářská činnost vyústila v kvalitní řemeslné zpracování exponátu, spojené s  velkým objemem znalostí elektrotechniky na úrovni střední školy.

Teslův transformátor je  vzduchový transformátor pracující na svém rezonančním kmitočtu. Slouží obvykle k výrobě velmi vysokého napětí. Primární vinutí tvoří pár závitů tlustého drátu, sekundární vinutí pak několik stovek až tisíc závitů tenkého drátu v jedné vrstvě na válcové kostře. Jedná se vlastně o dva induktivně vázané rezonanční obvody. Aby docházelo k maximálnímu přenosu energie z primárního obvodu do sekundárního je třeba primární obvod naladit na tentýž kmitočet.
Vysokonapěťový  zdroj začne nabíjet kondenzátor - a když napětí překročí elektrickou pevnost vzduchu, v jiskřišti přeskočí jiskra, která na okamžik připojí kondenzátor k primární cívce a energie elektrického pole se přemění na magnetické pole kolem primáru. Při zániku magnetického pole se část energie "přelije" do sekundárního obvodu a část se vrátí zpět do kondenzátoru. Na sekundáru vznikají tlumené kmity. Pokud je indukované napětí dostatečné, dochází k sršení do vzduchu. Takto vzniklé vf napětí má jiné vlastnosti než z klasických vn zdrojů. Lze s ním rozsvěcet na dálku různě plynem plněné trubice a předvádět  spoustu dalších efektů známých z "plazmové koule". Dokonce ani "nekope" (proud vlivem vysoké frekvence teče po povrchu těla), zato vás však může nepříjemně popálit - je třeba být maximálně opatrný.

Aktualizováno Pondělí, 25 Červen 2012 07:35
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

Strana 1 z 3