Home Školní jídelna Pro rodiče
Pár slov rodičům PDF Tisk Email
Napsal uživatel Michaela Gronychová
Středa, 14 Září 2016 08:38

Společné stravování doma je základ

Pokud to jen trochu jde, hezky společně stolujme. Věřím, že během pracovních dnů není mnoho času ke společnému posezení u jídla. Je to škoda, ale jistě si to můžeme vynahradit o víkendu. Dříve bylo běžné, že se rodina sešla k jídlu u jednoho stolu. Jídelní stůl byl srdcem každého domu nebo bytu. Neměli bychom na to zapomínat ani dnes. Psychologové zdůrazňují, že společné stravování vytváří pocit rodinné pospolitosti a velmi prospívá vzájemné komunikaci. A není samozřejmě pochyb o tom, že pomáhá vytvářet správné stravovací návyky.

Prosím dbejte, aby strava Vašich dětí byla pestrá. Řada dětí přichází do školní jídelny a poprvé se setkává s potravinami a jídly, které dosud neměly možnost ochutnat. Dívají se  s nedůvěrou, kterou někdy jen těžce překonávají. K takovým potravinám patří kupodivu i různé druhy ovoce a zeleniny. Samozřejmě, že každému něco chutná více a něco méně, ale právě pestrost by měla být základem. Pestrost stravy je totiž nesmírně důležitá pro rozvoj dětského dospívajícího organizmu.

Prosím promluvte si s dítětem, proč mu oběd nechutná

Když si Vaše dítě stěžuje, že obědy nejsou dobré, promluvte si s ním, co přesně mu nechutná. Pokud mu jídlo připadá např. málo slané, vysvětlete mu, že nadměrné solení není zdravé. Sůl je životu důležitá, ovšem v ČR dnes její konzumace převyšuje trojnásobně doporučenou spotřebu soli pro dospělého člověka . A to není dobře, neboť nadměrná spotřeba soli způsobuje ohrožení člověka v podobě zvýšeného krevního tlaku, náhlé mozkové příhody nebo infarktu myokardu.

Některé děti jídlo vůbec neochutnají. Na dotaz, proč to alespoň neochutnají, říkají „ že to nemají rádi “.   Jiné děti se zas nechají ovlivnit dětským kolektivem. Např. jeden strávník si vezme celý oběd: polévku, hlavní jídlo, salát a jeho kamarád/ka si vezme jen hlavní jídlo. Je jasné, že druhý strávník má jídlo snězené rychleji, takže odchází, a protože je to kamarád/ka, tak první strávník také odchází, ale oběd už nestihne dojíst. Byli bychom rádi, kdybyste nám pomohli se získáním dětí pro zdravější stravovací návyky a zdravý životní styl, učili je vážit si lidské práce a hodnoty jídla. Naše kuchařky se snaží připravit chutné jídlo, protože prázdné talíře a spokojené děti jsou tou bezprostřední odměnou za jejich namáhavou práci.

Rozdílnosti mezi jídelnami jsou normální

Nepozastavujte se nad rozdíly, které jsou mezi školními jídelnami. Možná, že máte více dětí a ty chodí do několika různých jídelen a tak se setkali s odlišnými cenami obědů, termíny placení a způsoby odhlašování. Každá jídelna si tyto podmínky stanovuje podle svého konkrétního provozu. Rozdíly jsou také ve vybavení kuchyní a samozřejmě i ve složení pracovního kolektivu té které jídelny.

Se stížnostmi a připomínkami za vedoucí jídelny

Pokud budete mít jakékoli připomínky nebo výhrady, neváhejte se s nimi obrátit přímo na vedoucí školní jídelny. Věřte, že jen včasným řešením problémů se dá předejít nepříjemnostem. Pokud bude komunikace mezi Vámi rodiči a vedoucí školní jídelny založená na otevřenosti a důvěře, bude to ten nejlepší základ vzájemných vztahů. A zatím vším bychom měli vidět zdravé a spokojené dítě.

Gronychová Michaela, vedoucí školní jídelny

Aktualizováno Středa, 21 Září 2016 17:29