Home Výchovná poradkyně Burza práce a vzdělání
Burza práce a vzdělání PDF Print E-mail
Written by Marie Baslerová   
Wednesday, 23 October 2019 12:04
There are no translations available.


Žáci devátých ročníků by měli už pomalu přemýšlet o střední škole a budoucím povolání. Proto jsme se školou vyrazili 1. 10. 2019 na Burzu práce a vzdělání  středních škol do šumperského kulturního domu.

Při vstupu jsme obdrželi kartičku s políčky, do kterých jsme měli sbírat body, abychom jsme se mohli zapojit do soutěže o nový telefon, lístky do kina Oko a další suprové ceny. Jakmile žáci uslyšeli o těchto možnostech, vidina nového telefonu je hnala dopředu, tudíž jsme se honili za bodama jako pomatení.

Body jsme ale nedostávali jen tak zadarmo, museli jsme splnit různé úkoly, či zodpověděť otázky týkající se firmy/školy, u jež stánku jsme zrovna byli. Například jsme luštili různé křížovky, tajenky nebo se učili střílet z pistole pro případ, že bychom se jednou dali na policisty. Za každý splněný úkol jsme mimo bodíků dostávali častokrát i různé cukrovinky.

Po zhruba hodině jsme se rozdělili na skupinky, podle toho, jaké obory nás zajímají. Polovina holek šla na cukrářku a zbytek na zdravotní sestru. Kluci po většině na elektromechanika, zámečníka, technika robotizace, nebo hospodáře na levandulovém poli.

Přednáška o zdravotnictví

My, co šli na přednášku o zdravotnictv, jsme nejprve zhlédli propagační video o šumperské nemocnici. Paní, která učí na zdravotní škole, nás lákala, ať jdeme v budoucnu studovat zdravotní sestřičku. Do čehož se moc lidí nenadchlo, protože po ukázce všelijakých doktorských jehel se všichni zhrozili strachy, že do nemocnice už nikdy nevkročí. Absolventky školy, které tam s námi byly, nás samozřejmě upokojily, že se nemáme čeho bát, že každý správný doktor ví, jak s takovým pekelným náčiním správně pracovat. Také jsme byli poučeni o první pomoci novorozeněte a malých dětí.

Kašparová Eliška, 9. A

Obor cukrář

Já konkrétně byla na oboru cukrář. Přijeli za námi až z Jeseníku! Byla tam s nimi jejich bývalá žákyně, která nám o sobě vyprávěla, jelikož si založila vlastní pralinkárnu. Tato paní se jmenovala Jana Kašparová. Celkově to na mě působilo dobře a „přednášku“ jsem si velmi užila. Kdybych to měla shrnout jednou větou, znělo by to asi takhle: „Jsem ráda, že nás sem paní učitelka Baslerová vzala!“

Drongová Tereza, 9. B

Hospodář na levandulovém poli

Dne 1. 10. 2019 jsem se zúčastnil v Živé knihovně akce, která se nazývala ,,Hospodář na levandulovém poli.“ Když jsme pak vešli do místnosti, tak nás okouzlila překrásná vůně bylinek. Jak jsme si sedli, tak nám pustili prezentaci o chovu zvířat na farmě. Po prezentaci nám jeden pán začal říkat o svém levandulovém poli a jeho firmě. Prý dokonce jako malý si zasadil pár levandulí. Při konci jsme mohli ochutnat limonády s příchutí levandule, meduňky a mateřídoušky.

Robin Vogel, 9. A