Home Projekty Exkurze Exkurze do elektráren Dalešice a Dukovany
Exkurze do elektráren Dalešice a Dukovany PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček
Úterý, 03 Duben 2018 00:00

Dne 27. března 2018 se žáci devátých tříd zúčastnili v rámci projektu odborné exkurze do druhé největší přečerpávací elektrárny Dalešice, která je v blízkosti jaderné elektrárny Dukovany. Strojovna elektrárny se nachází u paty 100 metrů vysoké sypané hráze. Při dvouhodinové exkurzi žáci viděli  patro generátoru o průměru 9 metrů, patro frencisovy turbíny a přivaděče.

Další zastávkou bylo nově upravené předváděcí návštěvnické centrum jaderné elektrárny Dukovany. Po krátkém filmu jsme měli možnost uvidět jednotlivé stupně elektrárny v modelech, sledovat cestu palivových tyčí od usazení do aktivní zóny reaktoru, až po jejich uskladnění, Wilsonovu mlžnou komoru se stopami částic alfa a beta, nebo rotoped který šlapáním rozhýbával různé elektrospotřebiče. Po dvou hodinách nás přinutila k odchodu jiná školní exkurze.

Zpáteční cesta byla díky našemu panu řidiči plynulá i kolem Brna. Občerstveni zastávkou v motorestu Na Zavadilce, jsem v podvečer dorazili domů.

Další fotografie.

Aktualizováno Úterý, 19 Červen 2018 12:43