Home Soutěže Hranické robotování 2017
Hranické robotování 2017 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Havlíček   
Neděle, 02 Duben 2017 20:27

V úterý 21. března 2017 proběhl na Střední průmyslové škole Hranicích devátý ročník mezinárodní soutěže autonomních robotů v kategorii "stopař" (Line Follower) - robot, který sleduje danou dráhu. Naši žáci se zapojili do soutěže v kategorii „Lego ZŠ“ a „Robot s řídící logikou“. Soutěž Lego robotů se jela podle nových pravidel, kdy stroj je vybaven jen jedním čidlem. Dané omezení klade větší nároky na programátorskou zručnost, než na technické vymoženosti stroje.

V kategorii Lego bylo k vidění 49 robotů s velmi pestrou konstrukční skladbou. Konstrukčně nejúspěšnější byl robot se samostatně pohybujícím se čidlem. V kategorie „Řídící logika“ bylo 26 vozítek.  Už na zkušební dráze kralovala mikroprocesorem řízené konstrukce s osmi senzory a extra rychlými motory. Náš tým  jel ve složení: Jan Ruprich, David Víšek, Vojtěch Drtil – Lego;  a  Petr Šaj, Veronika Havlíčková - mikroprocesory. Velký počet robotů rozhodl pro rozdělení startujících do kategorií základních a středních škol. Soutěž proběhla ve třech kolech.

První kolo soutěže ukázalo, že úroveň soutěžících postoupila. Pajdavý pohyb robota na hranici černé a bílé plochy, povětšinou nahradil plynulejší pohyb vlnkami dráhy. V prvním kole nás asi nejvíce trápil tým Gymnázia Zábřeh. Na technicky nenáročném okruhu s dlouhými rovinkami nám ujeli o 7s.Do druhého kola jsme postupoval Vojta na 4.místě a David s Honzou na 5.místě.  V kategorii mikroprocesorů postupovali do dalšího kola Petr Šaj na 6.místě a Veronika Havlíčková na 7. místě. První kolo úspěšně zvládla jen polovina soutěžících.

Bylo důležité bezchybně zdolat celou dráhou plnou křižovatek druhého kola. Touž nastoupila taktika“jisté jízdy“. Naštěstí jsme křižovatky od ledna pilovali. Jen robot Veroniky měl vlastní představu o trase a tak byl penalizován a skončil na 9. místě. Petrovi se naopak dařilo a začal drtit rychlé speciály. Do třetího kola postoupil na 3.místě. S Lego roboty se kluci trápili, ale postoupili do  3. kola, David s Honzou na 4.místě  a Vojta na 7.místě.

Okruh třetího kola připomíná spíše křížovku zpestřenou  cihlou na trase. Hustá síť křižovatek a nalezení čáry za překážkou byl tvrdý oříšek pro většinou soutěžících. Vojtu přestal robot úplně poslouchat už na prvním levém rohu. David s Honzou projeli okruh nejméně pětkrát ve snaze najít optimální vyladění stroje. Nakonec se jim to vyplatilo a v celkovém součtu časů o 6 s porazili vedoucí tým Gymnázia Zábřeh. Petrův robot, po té co se úspěšně  za cihlou napojil na dráhu si jízdou na jistotu dojel pro první místo. V jeho kategorii třetí kolo dokončily jen dva roboti.

Už se těšíme na další soutěž. Tentokrát do Jedovnice.

Fotografie ze soutěže.

 

Aktualizováno Pondělí, 24 Duben 2017 06:47