Home
Co nového ve škole
BASKETBAL - Starší dívky druhé v okrese

V úterý 24. ledna proběhlo v hale ZŠ Libina okresní kolo Ligy základní škol v basketbale starších dívek.

Ačkoli jsme si dělali zálusk na první místo a postup do krajského kola, museli jsme se nakonec sklonit před uměním mladých basketbalistek ze ZŠ Vodní Mohelnice. O výsledku našeho vzájemného souboje se rozhodlo v první polovině utkání, kdy nám nevycházelo téměř nic a soupeři úplně všechno.

V boji o 2. místo jsme potom jasně přehráli domácí Libinu.

KONEČNÉ POŘADÍ: 1. ZŠ Vodní Mohelnice; 2. ZŠ Ruda nad Moravou; 3. ZŠ Libina

 
Benefiční Adventní koncert

Obecní úřad Ruda nad Moravou, Římskokatolická farnost Ruda nad Moravou a Základní škola Ruda nad Moravou uspořádaly ve čtvrtek 22. prosince 2016 v kostele Sv. Vavřincev Rudě nad Moravou Benefiční Adventní koncert.

Hodnocení koncertu je možné  označit jako umělecký a zároveň i společenský úspěch.

Rudské kočky vedené sbormistrem panem Stanislavem Vlkem a paní Ivanou Kotrašovou všechny zúčastněné provedly světem vánočních melodií.   Sbor se tentokrát prezentoval i vlastním hudebním doprovodem. Svým vystoupením tak potvrdil  vzrůstající  úroveň  a kvalitu hudebních dovedností.

Všichni spolupořadatelé se dohodli, že dobrovolné vstupné bude vybíráno jako příspěvek na podporu léčby žáka ZŠ Ruda nad Moravou (jak bylo uvedeno na pozvánce). Dobrovolné  vstupné bylo 39 914,- Kč. Dalších 10000,- Kč věnovaly právnické osoby a 5000,- Kč Obec Ruda nad Moravou.  Výtěžek z koncertu ve výši 54 914,- Kč  byl předán zákonnému zástupci žáka. Garantem a zprostředkovatelem předání příspěvku byla Obec Ruda nad Moravou.

 
Dějepisná exkurze žáků 9. tříd – Legiovlak

Dějepisná exkurze žáků 9. tříd – Legiovlak

Dne 1.12.2016 si kolektiv utvořený ze žáků devátých tříd prohlédl expozici dvanácti vagónů československých legionářů na zábřežském nádraží. Průvodce byl oblečen v uniformě a i přes tuhý mráz nás provedl jednotlivými vagóny. Viděli jsme spací vagón, ošetřovnu, dílenský i poštovní vagón. Uvědomili jsme si, že cesta 70 000 legionářů napříč Ruskem musela být velmi náročná nejen v létě, ale hlavně v zimě.

U příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostatný stát zahájila minulý rok svou několikaletou pouť po České republice unikátní pojízdná expozice – tzv. Legiovlak, který představuje věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Celá souprava čítá 12 zrekonstruovaných vagonů čs. legionářů, a jejím cílem je připomínat slavné období našich předků a jejich anabázi napříč Ruskem, a napomáhat tak k zachování kulturního dědictví utvářením hrdosti k vojenským a státoprávním tradicím.

 

 
Olympiáda v českém jazyce

Dne 29. 11. 2016 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce, kterého se zúčastnilo 22 žáků z 8. a 9. tříd. Nejúspěšnější řešitelkou se stala Jana Procyková (9.A), za ní se na druhém místě umístila Jana Divišová (8.B) a třetí místo obsadila se stejným počtem bodů Barbora Šajová (9.B) a Eva Hinkelmannová (9.B). Do okresního kola, které proběhne 1. 2. 2017 v Šumperku, postupuje z prvního místa Jana Procyková a z druhého místa Jana Divišová. Děkujeme všem za účast a blahopřejeme k dosaženým výsledkům.

 
Profesní orientace 8. ročníků

Vyučovací předmět Pracovní činnosti je v osmém ročníku zcela naplněn tématy, která se vztahují k volbě povolání. Protože se jedná o rozhodnutí, které patří mezi nejdůležitější v životě, snažíme se jej žákům alespoň trochu usnadnit. V říjnu jsme začali s návštěvami významných zaměstnavatelů našeho regionu. Již v říjnu jsme navštívili PRO-BIO ve Staré Městě pod Sněžníkem a tento týden i firmu HELLA AUTOTECHNIK NOVA s.r.o. v Mohelnici. Obě společnosti nás seznámily se svou historií, ekonomickými ukazateli, výrobním programem, sociálními programy pro zaměstnance. Obě návštěvy nám potvrdily informace z Úřadu práce v Šumperku, že v současné době je poptávka po technicky zaměřených profesích. Firma Hella nám představila svůj výrobní program a pracovní postupy výroby předních světlometů a zadních skupinových svítilen automobilů prestižních značek. Především chlapci ocenili možnost si do vlastních rukou vzít a na vlastní oči prohlédnout žhavou novinku: světlomet automobilu škoda Kodiaq. Jelikož se jedná o firmu, která je součástí nadnárodního koncernu Hella a má své zastoupení na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, žákům se potvrdil důraz kladený na znalost cizích jazyků – minimálně angličtiny. Tato firma je schopna zaměstnat pracovníky jak manuálně zručné, tak i experty se speciálním zaměřením vystudované na VŠ. Měli jsme možnost projít výrobou, která začíná prostými zrnky granulátu, přes vylisování jednotlivých komponent světlometů a svítilen, následně jejich povrchovou úpravou – lakování a pokovení a končící kompletací a osazením světelnými zdroji na montáži. V současné době klesá podíl světlometů a svítilen, u kterých jsou světelné funkce zajištěny žárovkami, jsou nahrazeny LED technologií. Z tohoto jasně vyplývá, že i v této oblasti světelné techniky jde vývoj rychle kupředu a pevně věříme, že někteří z našich žáků by v této oblasti designu a vývoje mohli najít své uplatnění.

Eva Wolfová

 
Recitační soutěž na 2. stupni

Dne 19. 1. 2017 se uskutečnila recitační soutěž žáků 6. až 9. ročníku. Celkem se zúčastnilo 14 žáků. Na 1. místě se umístila Tereza Kamlarová(6.B), 2. místo obhájila Nela Drozdová (6.B), Eliška Makáňová a Anna Venosová (7.A), na 3. místě Martin Kašpar a Michaela Kogejová (9.A). Děkujeme soutěžícím za účast a blahopřejeme vítězům.

 
Florbal, okresní kolo, Mohelnice 2016

Po úspěchu v okrskovém kole se reprezentační tým naší školy zúčastnil okresního kola, které se konalo v Mohelnici dne 24.11.2016.

Hned první zápas uvedl náš tým opravdu do varu. Našim soupeřem nebyl totiž nikdo jiný než celek ZŠ Dr. E. Beneše Šumperk – vítěz okresního kola. Díky koncentraci, nasazení a výborné spolupráci útoku a obrany se podařilo remizovat 3:3.

V naší skupině jsme dále hráli se ZŠ Šumavská Šumperk. Zde se nám podařilo vyhrát 2:0.

V této chvíli to vypadalo opravdu nadějně: „Když vyhrajeme tento zápas, nebo uhrajeme remízu, tak nás čeká boj o třetí místo.“ S tím jsme šli do posledního zápasu naší skupiny. Zezačátku tomu vše nasvědčovalo. První gól padl už v prvních vteřinách a náš tým vedl 1:0. Potom však došlo k vyrovnání. To by nebyl ještě konec, avšak tým ZŠ Libina byl ten, který vstřelil rozhodující branku. Do konce zápasu se nám bohužel nepodařilo vyrovnat, i když by nám stačila i remíza!

Po tak psychicky i fyzicky náročném zápasu jsme nastoupili proti celku ZŠ Zábřeh Školská. Ten však skončil výsledkem 4:2 pro Zábřeh.

Celkově jsme se umístili na 6. místě, což je na okresní kolo velmi dobrý výkon.

Členům reprezentačního týmu bych chtěl tímto poděkovat za bojovnost do poslední chvíle a vynikající spolupráci.

 

 
Návštěva divadelního představení v Šumperku

V pátek 2. 12. 2016 navštívili žáci 2. stupně Divadlo Šumperk. Román francouzského spisovatele Abbé Prévosta Manon Lescaut se stal předlohou pro nejedno zpracování a velice působivé veršované drama Vítězslava Nezvala zhlédli žáci 6. až 9. ročníku. Divadelní představení se velice líbilo a děti odměnily bouřlivým potleskem herecké vystoupení. 
Informativní schůzka pro rodiče žáků 9. tříd - přijímací řízení

Dne 24. 11. 2016 se ve školní jídelně ZŠ Ruda n. Mor.  uskutečnila informativní schůzka pro rodiče žáků 9. tříd za přítomnosti vedení ZŠ, výchovné poradkyně, třídních učitelů 9.A a 9.B. Zákonní zástupci se prostřednictvím prezentace seznámili s veškerými informacemi ohledně přijímacího řízení, vyplňování nových formulářů a o uplatnění zápisového lístku. Třídní učitelé předali rodičům Atlasy školství s přehledem středních škol.

Perentace - Přijímací řízení na střední školy ve školním roce 2016/2017

 
Florbal, okrskové kolo, Postřelmov 2016

Dne 11. 11. 2016 se reprezentační tým ZŠ Ruda nad Moravou zúčastnil okrskového kola turnaje ve florbalu – kategorie starší žáci.

V Postřelmově se utkali s týmy ZŠ Sudkov, Bludov, Štíty a Postřelmov:

ZŠ Ruda x ZŠ Bludov       4:1
ZŠ Ruda x ZŠ Sudkov      1:1
ZŠ Ruda x ZŠ Štíty         6:1
ZŠ Ruda x ZŠ Postřelmov 4:0

Žáci naší školy se v tomto turnaji umístili na prvním místě a postupují do okresního kola v Mohelnici, které se koná dne 24. 11. 2016.

Za náš tým nastoupili:

žáci 8. ročníku
KUBĚNKA David
STANKE Jiří
DITTRICH Jiří
DIVIŠ Michal
KÁČEREK Kristián

žáci 9. ročníku
JANKŮ Jakub
JANKŮ Lukáš
JANKŮ Ondřej
MAIXNER Samuel
DAVID Ondřej
PAVELEK Lukáš

Gratuluji k vítězství a přeji hodně štěstí v okresním kole.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Prosinec 2018 > »
P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6