Home
Co nového ve škole
OVOV, 7.4.2017, Mohelnice

Dne 7. 4. 2017 se výběr žáků a žákyň naší školy opět zúčastnil okresního kola pohybového programu „ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ“ (zkráceně OVOV). Reprezentanti se utkali v těchto disciplínách: trojskok z místa, hod medicinbalem, švihadlo, kliky, běh na 1000 m a dribling. Cílem bylo získat co nejvyšší počet bodů.

I přes nepřízeň počasí do toho dali naši žáci vše a vzájemně se motivovali. Díky této podpoře a skvělým výkonům dosáhli na stupně vítězů.

Za naší školu nastoupilo 1 osmičlenné družstvo a 9 jednotlivců:

Za družstvo nastoupili:
HNÁTKOVÁ Dominika (8.B), MAZÁKOVÁ Michaela (6.B), KOBZOVÁ Vendula (8.A), ŠKRLOVÁ Natálie (6.A), JURENKA Aleš (7.A), ŠAJ Petr (7.B), KONYARIK Matěj (7.B), GERCIS Nicolas Blažej (7.A)

Za jednotlivce nastoupili:
KAMLAROVÁ Marie (8.A), SUCHOMELOVÁ Eva (9.A), SMRČKOVÁ Veronika (5.B), MAZÁK Jan (8.B), RUPRICH Jan (8.B), ŠÍP Milan (6.A), POPRACH David (6.B), VÍŠEK Jan (5.A), DIVIŠ Petr (3.B)

V kategorii družstev žáci naší školy obsadili 3. místo.

V kategorii jednotlivci se žáci naší školy umístili následovně (do 10. místa):

DIVIŠ Petr - 1. místo (2629 bodů)

MAZÁKOVÁ Michaela - 1. místo (2633 bodů)

POPRACH David - 1. místo (2712 bodů)

VÍŠEK Jan - 2. místo (2583 bodů)

SMRČKOVÁ Veronika - 2. místo (2377 bodů)

HNÁTKOVÁ Dominika - 2. místo (3247 bodů)

RUPRICH Jan - 4. místo (3735 bodů)

KAMLAROVÁ Marie - 7. místo (2699 bodů)

KOBZOVÁ Vendula - 7. místo (2888 bodů)

MAZÁK Jan - 8. místo (3360 bodů)

ŠAJ Petr - 9. místo (3283 bodů)

SUCHOMELOVÁ Eva - 9. místo (2403 bodů)

JURENKA Aleš - 10. místo (3244 bodů)

 

Do krajského kola postupují: DIVIŠ Petr, MAZÁKOVÁ Michaela, POPRACH David, VÍŠEK Jan, SMRČKOVÁ Veronika, HNÁTKOVÁ Dominika.

Všem umístěným gratulujeme ke skvělým výkonům.

J. Sučanová, O. Vykydal

 

 

 
Hranické robotování 2017

V úterý 21. března 2017 proběhl na Střední průmyslové škole Hranicích devátý ročník mezinárodní soutěže autonomních robotů v kategorii "stopař" (Line Follower) - robot, který sleduje danou dráhu. Naši žáci se zapojili do soutěže v kategorii „Lego ZŠ“ a „Robot s řídící logikou“. Soutěž Lego robotů se jela podle nových pravidel, kdy stroj je vybaven jen jedním čidlem. Dané omezení klade větší nároky na programátorskou zručnost, než na technické vymoženosti stroje.

V kategorii Lego bylo k vidění 49 robotů s velmi pestrou konstrukční skladbou. Konstrukčně nejúspěšnější byl robot se samostatně pohybujícím se čidlem. V kategorie „Řídící logika“ bylo 26 vozítek.  Už na zkušební dráze kralovala mikroprocesorem řízené konstrukce s osmi senzory a extra rychlými motory. Náš tým  jel ve složení: Jan Ruprich, David Víšek, Vojtěch Drtil – Lego;  a  Petr Šaj, Veronika Havlíčková - mikroprocesory. Velký počet robotů rozhodl pro rozdělení startujících do kategorií základních a středních škol. Soutěž proběhla ve třech kolech.

První kolo soutěže ukázalo, že úroveň soutěžících postoupila. Pajdavý pohyb robota na hranici černé a bílé plochy, povětšinou nahradil plynulejší pohyb vlnkami dráhy. V prvním kole nás asi nejvíce trápil tým Gymnázia Zábřeh. Na technicky nenáročném okruhu s dlouhými rovinkami nám ujeli o 7s.Do druhého kola jsme postupoval Vojta na 4.místě a David s Honzou na 5.místě.  V kategorii mikroprocesorů postupovali do dalšího kola Petr Šaj na 6.místě a Veronika Havlíčková na 7. místě. První kolo úspěšně zvládla jen polovina soutěžících.

Bylo důležité bezchybně zdolat celou dráhou plnou křižovatek druhého kola. Touž nastoupila taktika“jisté jízdy“. Naštěstí jsme křižovatky od ledna pilovali. Jen robot Veroniky měl vlastní představu o trase a tak byl penalizován a skončil na 9. místě. Petrovi se naopak dařilo a začal drtit rychlé speciály. Do třetího kola postoupil na 3.místě. S Lego roboty se kluci trápili, ale postoupili do  3. kola, David s Honzou na 4.místě  a Vojta na 7.místě.

Okruh třetího kola připomíná spíše křížovku zpestřenou  cihlou na trase. Hustá síť křižovatek a nalezení čáry za překážkou byl tvrdý oříšek pro většinou soutěžících. Vojtu přestal robot úplně poslouchat už na prvním levém rohu. David s Honzou projeli okruh nejméně pětkrát ve snaze najít optimální vyladění stroje. Nakonec se jim to vyplatilo a v celkovém součtu časů o 6 s porazili vedoucí tým Gymnázia Zábřeh. Petrův robot, po té co se úspěšně  za cihlou napojil na dráhu si jízdou na jistotu dojel pro první místo. V jeho kategorii třetí kolo dokončily jen dva roboti.

Už se těšíme na další soutěž. Tentokrát do Jedovnice.

Fotografie ze soutěže.

 

 
Týden na sněhu 2017

Ve dnech 6.2. – 10.2.2017 se žáci 4. a 7. ročníků zúčastnili akce „Týden na sněhu“, což je výukový program zaměřený na zdokonalení dovednosti lyžování a snowboardingu.

Žáci byli rozděleni celkem do pěti skupin v závislosti na úrovni jejich schopností. Tři byly zaměřeny na lyžování a dvě na snowboarding.

Začátečníci byli s každým dnem viditelně lepší a jistější v používání vleku a sjíždění svahu. Pokročilí se zase soustředili na zdokonalování techniky jízdy. Sněhové podmínky byly ideální, a tak byl pokrok v technice poměrně rychlý.

V pátek se tradičně konal závod ve slalomu. Každý člen družstva tak měl možnost zjistit, jak na tom přibližně je ve srovnání s ostatními.

 

Kategorie L1 (1. družstvo lyže)

1. místo: JURENKA Aleš, 7.A, výkon: 23,72s

2. místo: GERCIS Nicolas Blažej, 7.A, výkon: 24,62s

3. místo: ŠAJ Petr, 7.B, výkon: 25,80s

Kategorie L2 (2. družstvo lyže)

1. místo: ŠŤASTNÁ Anna, 7.A, výkon: 29,94s

2. místo: GRONYCHOVÁ Simona, 4.A, výkon: 31,54s

3. místo: DIVIŠ Jiří, 4.A, 31,94s

Kategorie L3 (3. družstvo lyže)

1. místo: KLIMEŠ Lukáš, 7.B, výkon: 28,60s

2. místo: TRÁVNÍČEK Zdeněk, 7.A, výkon: 30,84s

3. místo: DVOŘÁK Martin, 4.A, výkon: 31,00s

Kategorie S1 (1. družstvo snowboard)

1. místo: KONYARIK Matěj, 7.B, výkon: 25,50s

2. místo: VÁCLAVEK Michal, 7.B, výkon: 26,96s

3. místo: FOGLOVÁ Barbora, 7.B, výkon: 37,17s

Kategorie S2 (2. družstvo snowboard)

1. místo: SCHMIDT Martin, 7.B, výkon: 42,33s

2. místo: SMÉKALOVÁ Klára, 7.B, výkon: 42,86s

3. místo: RÝZNAROVÁ Nikol, 7.A, výkon: 43,56s

 

Gratulujeme k umístění. Přejeme všem zúčastněným, aby do konce zimy měli ještě možnost vydat se na lyže nebo snowboard a pořádně zúročili nově nabyté dovednosti.

 

 
Robotický den s průmyslovkou

Ve středu 8. února 2017 se naši žáci Ondřej Janků  a Vladimír Vinkler zúčastnili na SPŠ a VOŠ Šumperk, regionálního kola soutěže „Robotický den s průmyslovkou“. Měli za úkol sestavit a naprogramovat robota – sledovače čáry ze stavebnice Lego MINDSTORMS, který v co nejkratším čase projede dvěma soutěžnímu okruhy. V konkurenci devatenácti okolních škol obsadili krásné druhé místo.

Fotografie ze soutěže

 
Školní kolo soutěže v anglickém jazyce

Markéta Roudenská (7.A), Denisa Niklová (7.A) a Eliška Makáňová (7.A) se staly nejúspěšnějšími soutěžícími v kategorii IA (žáci 6. a 7. tříd) letošního školního kola soutěže v anglickém jazyce, které se uskutečnilo v úterý 31. ledna 2017. V kategorii IIA (pro žáky 8. a 9. tříd) zvítězil David Maršálek (9.B) před Barborou Šajovou (9.B) a Vojtěchem Drtilem (8.A). Poděkování patří všem soutěžícím i členům poroty. Vítězům blahopřejeme a zástupcům naší školy budeme držet pěsti ve středu 15. 2., kdy budou reprezentovat naši školu v okresním kole této soutěže!

 
Zápis do 1. ročníku

do Základní školy Ruda nad Moravou pro školní rok 2017/2018 se uskuteční ve čtvrtek 20. dubna 2017 v ZŠ Ruda nad Moravou v době  od  13.30 do 18.00  hodin.

Letošní zápis k povinné školní docházce je připraven v souladu s novelizovanými předpisy. O případný odklad školní docházky je možné požádat v době zápisu. Ředitel  rozhodne o odložení docházky, bude-li žádost zákonných zástupců  doložena dvěma doporučujícími posudky (školské poradenské zařízení, odborný lékař nebo klinický psycholog). Jestli zákonný zástupce požádá o odklad a nebude mít doporučující posudky, bude umožněno doložit je dodatečně – a následně ředitel školy rozhodne o odkladu povinné školní docházky.

Kritériem pro přijetí do Základní školy Ruda nad Moravou, okres Šumperk k povinné školní docházce je pouze věk dítěte. Zákon stanoví, že přednostně jsou přijímány děti s místem trvalého pobytu v příslušném školském obvodu.

Kapacita třídy pro první ročník je 30 žáků.

Rodný list dítěte a vlastní občanský průkaz přineste prosím s sebou.

Bude-li u zápisu zastupovat dítě jiná osoba než jeho zákonný zástupce, bude nutné doložit oprávnění dítě zastupovat.

 
VYBÍJENÁ - Úspěšná obhajoba okresního titulu

V úterý 14. března naše vybíjenkářky úspěšně obhájili prvenství v okresním kole Ligy ZŠ.

Co však tomuto úspěchu předcházelo?

Ve čtvrtek 23. února absolvovaly v rámci přípravy v naší tělocvičně okrskové kolo otevřené kategorie, ve které mohou v týmech nastupovat i chlapci. Náš tým, výhradně dívčí, se v konkurenci neztratil a porazil ryze chlapecký tým z Libiny a Hanušovice, v jejichž resu několik dívek nastoupilo. Prohrály jen s týmem z Bludova, který si tak vybojoval postup do okresního finále této kategorie. Druhé místo však bylo dobrým základem a turnaj samotný výbornou přípravou pro turnaje následující.

Ve středu 8. března se naše dívky zúčastnily okrskového kola dívčí kategorie v Zábřehu na ZŠ B. Němcové. Po jasných vítězstvích nad domácím týmem a Libinou, kterou smetly v poměru 16:4, si vybojovaly postup z prvního místa do okresního finále, kam nás doprovodil tým Libiny, který v zápase se Zábřehem v dramatickém závěru uhrál vítězství 6:5.

V samotném okresním finále, které se konalo v tělocvičně 6. ZŠ v Šumperku, jsme v zahajovacím utkání porazily domácí tým v poměru 11:7. V dalších dvou zápasech Libina, kterou jsme nepoznávaly (jakoby nastoupil úplně jiný tým než před týdnem v Zábřehu), porazila našeho věčného rivala ZŠ Vodní Mohelnice 9:5 a pak smetla ZŠ Školská Zábřeh v poměru 14:4.

Pak jsme proti Mohelnici nastoupily my. Začátek zápasu byl infarktový. Jakoby v nás stále fungoval "komplex Vodní". Ani jsme se pořádně na hřišti neohřály a už jsme prohrávaly 1:5. Naštěstí zbylá čtveřice dívek předvedla soustředěný výkon a ve spolupráci s vnějším polem dokázaly naše dívky ještě do poločasu otočit skóre v náš prospěch v poměru 6:5. Druhá půle už byla jen v naší režii a zápas jsme dotáhly ke konečnému vítězství v poměru 13:7. V následujícím zápase pak Zábřeh deklasoval Šestku 15:2.

Naše třetí utkání bylo rozhodující. Proti Libině jsme začaly opatrně a po třech minutách prvního poločasu byl stav 2:2. Pak naše dívky díky soustředěnému výkonu převzaly iniciativu a poločas vyhrály 7:4. Ve druhém poločase se Libina snažila dotahovat, ale její úsilí nemělo dlouhé trvání a naše dívky nakonec donutily i libinskou kapitánku nastoupit do pole. Konečné vítězství 16:8 nás hodně přiblížilo k vítězství v turnaji. Ještě tu existovala teoretická šance pro Libinu, pokud by nás Zábřeh porazil o víc než 5 bodů.

Ta vzala za své hned v následujícím utkání, ve kterém Zábřeh podlehl v prodloužení Mohelnici 7:8. Libina pak porazila Šumperk 11:3 a následovalo naše poslední utkání, jehož výsledek nás již o prvenství připravit nemohl. Ačkoli dostala příležitost zahrát si i lavička, naše dívky zvítězily nad Zábřehem 13:7 a tak suverénně opanovaly celý turnaj. Výsledek posledního utkání Mohelnice - Šumperk 7:4 jen potvrdil 3. místo Mohelnice za naším týmem a druhou Libinou.

Vítězstvím v turnaji jsme se kvalifikovaly do krajského finále, které se bude konat v květnu v Prostějově. Ale my nechceme připustit, že by to pro nás byla konečná stanice.

 
Zeměpisná přednáška o Afghánistánu

V pondělí 30. 1. 2017 se uskutečnila zeměpisná přednáška o Afghánistánu. Přednášeli naši bývalí žáci Vít Orava a Jaroslav Maixner, kteří ve svém volném čase cestují po světě. Během studia začínali se zimními přechody Jeseníku – Šerák, Praděd, Jelení studánka…

Mají společný cíl – Alpy, Andy, Himaláje, Hindúkuš, Kavkaz. Přednáška mapovala jejich výstup na Noshaq, 7492 m. n. m., Hindúkuš, Afghánistán/Pákistán (obtížnost 3). Žáky zaujala nejen prezentace, ale i slovní doprovod k jednotlivým záběrům zdolávaného pohoří.

Mají velmi pěkné blog na internetu.

 
Napájeni Sluncem 2017

Pololetní prázdniny 3. února 2017 se náš školní tým mechaniků – programátorů zúčastnil již po dvanácté, soutěže„Napájeni sluncem 2017“ - vozítek napájených fotovoltaickým panelem, kterou pořádala katedra robotiky a informatiky VŠB v Ostravě.  Je to doplňující soutěž pro pohárové klání středních škol  s roboty sledujícími čáru. Po dvou letech jsme se dočkali klidného zázemí vysokoškolské učebny, v jinak přeplněné budově "Fakulty elektrotechniky a informatiky" Soutěž probíhala v zastoupení Středních průmyslových škol z Brna, Ostravy, Šumperka, Uničova, polského Rybniku a Gymnázia Zábřeh.

Nemocností a včasným vstáváním se snížil počet našich reprezentantů na šetst. I naše stroje utrpěly jisté újmy. A tak došlo opět na nutné ladění programů a radikální opravy strojů.  Musím vyzvednou kamarádské jednání našeho bývalého žáka Vítka Ondráčka, který po odjetí povinných jízd vylomil motor ze svého vozítka a poskytl jej Petrovi Šajovi pro následnou opravu. Přesto jsme se v v poli 11 přihlášených solárních robotů neztratili.

Po absolvování technické prověrky vozítek, kde se ověřovala výška panelu nad dráhou (100 mm)  a velikost panelu 1 dm2, jsme se úspěšně zapojili do soupeření se studenty středních škol.

Sledovače čáry kategorie Lego a analog,  absolvovaly dvě různě obtížné dráhy. Sledovače s mikroprocesorem musely projet třetí extrémně obtížnou dráhu. Počet pokusů nebyl omezen. Rozhodující byl nejrychlejší čas.

Pro nízký počet přihlášených nerozhodovala tentokrát věk účastníků. To se projevilo hlavně v kategorii sledovačů čáry. Přesto jsme nasbírali cenné zkušenosti a při vyhlášení výsledků nás sto bylo vidět:

Kategorie:

solárních roboty  bez elektroniky:

  1. místo        Vít Ondráček                                           1,26 s
  2. místo        Lukáš Havlíček Veronika Havllíčková           1,65 s

5. místo        Petr Šaj                                                   3,53 s

sledovač čáry analog:

  1. místo       Veronika Havllíčková

 

Dále nás reprezentovali:

sledovač čáry LEGO:

Julie Nováková, Marie Matýsová

sledovač čáry mikroprocesor:

Petr Šaj

Martin Shmidt

Kompletní výsledky dosud nezveřejněny.

Fotografie ze soutěže.

 
Search it!

I letos jsme přijali pozvání k účasti v soutěži "Search it!" - vyhledávání informací na internetu v angličtině, kterou pro žáky osmých a devátých ročníků ZŠ pořádá VOŠ a SPŠ v Šumperku. Nejlépe si s obtížnými úkoly soutěže poradil Ondřej David (9.B), který se umístil na 3. místě. Blahopřejeme!

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Prosinec 2018 > »
P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6