Home
Co nového ve škole
Přednáška o historii Rudy

9.11.2018 si žáci osmého a následně i devátého ročníku na Obecním úřadu vyslechli přednášku pana Rupricha o historii obce Ruda nad Moravou. Tato přednáška byla doplněna o doprovodné fotografie, které žákům probírané téma měly ještě více přiblížit.

Tímto děkujeme panu Ruprichovi, že se žákům věnoval a přiblížil jim zase o kousek dějiny regionu, ve kterém žijí.

 
Florbal kat. 3 - oblastní kolo, Postřelmov, 24.10.2018

Ve středu 24.10.2018 se žáci naší školy zúčastnili oblastního kola soutěže florbal pro 3. kategorii (žáci 6. a 7. ročníků).

Původně se soutěže měly účastnit týmy čtyř škol. Nakonec jsme se však účastnili pouze my a hostující Postřelmov - tradičně velmi obtížný soupeř.  V tomto roce však bylo složení tohoto týmu mimořádně silné. Postřelmov absolutně dominoval na hrací ploše a vyhrál vysokým skóre 26:4.

Naši florbalisté se však nevzdávali ani v okamžiku, kdy bylo celkem jasné, že na výhru nemají velkou šanci. Bylo jasné, že je florbal baví i přesto, že prohrávají . A to je dle mého to nejdůležitější.

Děkuji za zodpovědně odehraný zápas a věřím, že v příštím roce se nám podaří vyhrát.

Ondřej Vykydal

Soupiska našeho družstva:
KOTRAŠ Jan (6.A), KUBĚNKA Pavel (6.A), NOVOTNÝ Tomáš (6.B), CEH Adam (7.A), JANKŮ Jaroslav (7.A), MAŠA Lukáš (7.A), MOTYKA Rostislav (7.A), VŠETÍČEK Adam (7.A), DIVIŠ Pavel (7.B), KOUŘIL Radek (7.B), VÍŠEK Jan (7.B), WINTER Martin (7.B), ZAPLETAL Marek (7.B)

 
Adaptační kurz

Ve dnech 25. - 28.9. jsme s dětmi šestého ročníku vyjeli do ekologického centra v Mladoňově. Cílem bylo stmelit kolektivy, poznat se, navázat nové vztahy, laicky řečeno, udělat si kámoše. Každá třída strávila dva dny se svou třídní učitelkou v přírodě, plnila množství úkolů a hlavně hrála spoustu her.

Třída 6. A s Helenou Konopovou se stala detektivy z amerického pobřeží z Las Vegas a hledala vraha, který se potloukal v okolí Mladoňova. Společnými silami se jim úkol podařilo splnit.

Třída 6. B s Veronikou Reischlovou se vydala na známé horolezecké místo zříceniny hradu Rabštejn a další den řešila rébusy, přesmyčky či hlavolamy. Počasí nám přálo, proto jsme trávili více času ve venkovních prostorách ekologického centra.

Jak se děti bavily? Na to se podívejte sami ve videoklipu, který nám speciálně natočili a sestříhali šikovní pedagogové volného času David Křenek a Lucie Pulterová (ředitelka ek.centra v Mladoňově).

Tímto jim moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Veronika Reischlová

 
Sametový turnaj v basketbalu

V pátek 26. října se v naší tělocvičně uskutečnil 2. ročník Sametového turnaje v basketbalu dívek. Po té, co svou účast z nejrůznějších příčin odřekly týmy Šumvaldu, Javorníku či Jeseníku, se turnaj zúžil na souboje mezi týmy mladších a starších dívek Rudy a Libiny.

Turnaj přinesl zajímavé souboje, ze kterých vyšlo vítězně družstvo mladších dívek Libiny, které vyhrálo všechna svá utkání. Na druhé příčce skončilo družstvo našich starších dívek, které předvedlo dobrý výkon, zvláště pak v souboji se třetím týmem turnaje, staršími dívkami Libiny. Naše mladší dívky osadily čtvrté místo, ale jejich hra a bojovnost zejména v utkání s "mladší" Libinou je příslibem do další práce.

 
Havraní pálka (baseball) - 1. kolo, Šumperk, 21.9.2018, 1. místo a 2. místo

V pátek 21. 9. 2018 se výběr žáků a výběr žákyň naší školy zúčastnil 1. kola baseballové soutěže „Havraní pálka“.

Dívky se utkaly s týmy škol ZŠ Sluneční Šumperk, ZŠ Mohelnice Vodní a ZŠ Postřelmov. I tentokrát došlo k dalšímu viditelnému zlepšení. A to také díky zkušenostem, které již ostřílené baseballistky trpělivě předávaly svým mladším spoluhráčkám. Za to jim patří velké poděkování. Našemu týmu se podařilo zajistit si 2 výhry (8:7 a 9:3). Nestačili však na celek ZŠ Postřelmov, který je již tradičně na velmi vysoké herní úrovni (toto kolo postřelmovské baseballistky nakonec vyhrály). Věřím, že v druhém kole na tom budou naše hráčky zase o něco lépe a podaří se jim tým ZŠ Postřelmov porazit.

Družstvo hochů tentokrát sehrálo regulérní zápas (9 směn) s týmem z Mohelnice, který byl jejich jediným soupeřem. Celý zápas byl velmi náročný. Baseballisti z Mohelnice byli ve vynikající formě. I přesto, že z naší strany nedocházelo k velkým chybám ve hře, nabrali přibližně v polovině utkání náskok, který si udrželi až do posledních směn (inningů). V tu chvíli by se dalo očekávat, že převládnou myšlenky na prohru. Náš tým se však nedal a v posledních dvou směnách ukázal, že i v takových situacích neztrácíme naději a dokážeme se soustředit na hru. Po nervy drásajících chvílích se nám podařilo vyhrát 20:19.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem zúčastněným za vzornou reprezentaci školy na tomto turnaji.

Velké poděkování také patří paní učitelce Sučanové, která se aktivně účastnila tréninků a na samotném zápase byla družstvu dívek po celou dobu velkou oporou.

Na jaře bude probíhat 2. kolo této soutěže. Věřím, že putovní pohár zůstane opět u nás v Rudě nad Moravou.

Soupiska družstva dívek:
ZVÁROVÁ Romana (7.A), APLOVÁ Eliška (7.B), ŠEVČÍKOVÁ Adéla (7.B), VLKOVÁ Alena (7.B), ŠKRLOVÁ Natálie (8.A), KAMLAROVÁ Zuzana (8.B), MAZÁKOVÁ Michaela (8.B), REICHLOVÁ Josephina Karolina (8.B), ŠŤASTNÁ Anna (9.A), VENOSOVÁ Anna (9.A), ELNEROVÁ Tereza (9.B), ZVÁROVÁ Ladislava (9.B)

Soupiska družstva chlapců:

CEH Adam (7.A), VŠETÍČEK Adam (7.A), VLČEK Tomáš (8.A), POPRACH David (8.B), SEBERA Jiří (8.B), GERCIS Nicolas Blažej (9.A), HORNÍČEK Aleš (9.A), PODHORNÝ Jakub (9.B), ŠAJ Petr (9.B)

 

 
Oslavy 100 let od vzniku ČSR


V neděli 28. 10. 2018 to bylo již 100 let od vzniku ČSR. Okolnosti vzniku jsou spojené s 1. Světovou válkou, rozpadem Rakouska-Uherska a osobností T.G. Masaryka. Během těchto 100 let nás stálo velké úsilí stát vybudovat a udržet navzdory vypjaté situaci a událostem 20. století.

Žáci prvního i druhého stupně si celý týden před tímto svátkem v jednotlivých předmětech připomínali významné okamžiky našich dějin, významné osobnosti a reálie. Výsledkem jejich práce jsou nejen nabyté vědomosti, ale i krásná výzdoba školy.

Tímto děkuji také všem učitelům prvního a druhého stupně, kteří se do projektu k výročí vzniku ČSR zapojili.

 
Literární soutěž

ZŠ Ruda nad Moravou vyhlásila literární soutěž pro žáky celé školy.

Hlavním cílem soutěže je rozvíjet kreativní myšlení žáků a podpořit vlastní tvorbu žáků.

1. kategorie: 1. – 3. třídy;

2. kategorie: 4. – 5. třídy;

3. kategorie: 6. – 7. třídy;

4. kategorie: 8. – 9. třídy.

Žáci prvního stupně odevzdávají své práce vlastnoručně napsané na linkovaný papír formátu A4.

Žáci druhého stupně odevzdávají své práce zpracované ve Wordu.

Téma: poezie, próza (bajky, pohádky, sci-fi, povídky, úvahy, fejetony, reportáže, rozhovory …)

Vyhlášení soutěže: 1. 11. 2018

Uzávěrka soutěže: 15. 12. 2018

Zodpovídají:

1. stupeň – Mgr. Luboš Bližňák

2. stupeň – Mgr. Marie Baslerová

Na základě výsledků literární soutěže bude vytvořen redakční tým, který bude jednotlivé příspěvky zpracovávat do školního časopisu. Tento školní časopis bude pravidelně vydáván v průběhu školního roku. Ukázkové číslo časopisu již můžete zhlédnout na stránkach školy.

 
DÝŇOVÁNÍ

V pátek 26. 10. 2018 se třídy 1. A, 2. A a 3. A věnovaly "DÝŇOVÁNÍ". Během celého dne si žáci procvičovali své znalosti netradiční formou, která je velice zaujala. Třídní učitelky dětem nachystaly program, který postupně plnily. Závěrem a vyvrcholením tohoto dne byly vydlabané dýně a veliká spokojenost všech dětí. I hravou formou lze prohlubovat učení.

 

Fotogalerie

 

 
Dopravní hřiště Mohelnice

Žáci čtvrté třídy a jejich několik spolužáků z pátých tříd se v úterý 16. října v chladném ránu vydali vyhřátým autobusem na dopravní hřiště v Mohelnici. Na hřišti se seznámili se zkušenými lektory, kteří se jim plně věnovali. Potkali se zde také se žáky čtvrté třídy ze základní školy ve Zvoli. Společně se rozdělili na dvě skupiny. Jedna skupina se odebrala do učebny, kde jí byla vysvětlována pravidla silničního provozu a dopravní značky. Žáci mohli shlédnout i velmi dobře natočená krátká videa, kde jim byly ukazovány konkrétní dopravní situace, jejich správná řešení a také, co se může stát, když se pravidla poruší. Děti se živě zapojovaly do diskuze a některé řečnily tak vášnivě, že byly rozehřáté stejně jako kamínka vzadu v místnosti.

Druhá skupina mezitím venku nasedla na kola a učila se, jak se správně rozjet, jak správně odbočit, jak projet křižovatku nebo jednosměrnou ulici a podobně. Děti byly maximálně soustředěné a snažily se seč mohly.

Později se obě skupiny vystřídaly. Z cyklistů se stali pozorní posluchači a zdatní diskutéři a teorií již posílení žáci odhodlaně naskočili na sedla jízdních kol.

Po skončení výuky bylo všem dětem umožněno, aby si řídily různé čtyřkolky, tříkolky nebo koloběžky. Dopravní hřiště rázem připomínalo pražské silnice v dopravní špičce. Děti se dostatečně vyřádily.

Poté už následovalo srdečné rozloučení s ochotným personálem dopravního hřiště a také rozloučení s novými kamarády ze školy ve Zvoli.

Na zpáteční cestě většina žáků vesele štěbetala a sdělovala si prožité dojmy. Několik jedinců, kteří na hřišti nechali všechnu energii, se posilovalo zaslouženým spánkem.

Domnívám se, že na své si později přišli také rodiče, když je doma jejich potomci zkoušeli z pravidel silničního provozu. :-)

 
Robotický den s průmyslovkou

Ve čtvrtek 4. října 2018 proběhl na naší škole v prostoru nové školní dílny "Robotický den," pořádaný ve spolupráci s SPŠ v Šumperku. O přestávkách chodili okukovat robotické technologie i ostatní žáci školy. Vlastní soutěže se zúčastnilo 20 žáků naší školy, kteří vytvořili  10 týmů.

Měli za úkol:
- sestavit a naprogramovat funkčního robota, který na zelený signál odstartuje, projede zadaný lomený úsek a zastaví v cíli před překážkou. Na závěr provede taneční kreaci.
Hodnotil se čas potřebný pro projetí dráhy, přesnost jízdy a design.
I přes poměrně složité bodové hodnocení, bylo těžké určit tým.
S minimálním rozdílem bodů vyhrál tým ve složení Veronika Havlíčková (9.A),  Julie Nováková 9.A). Postupují do okresního kola robotické soutěže, která bude příští rok v lednu.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
« < Prosinec 2018 > »
P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6